ČeštinaEnglishDeutschPolski

Platí na Singltreku pod Smrkem nějaká otevírací doba?

Stezky jsou z hlediska legislativy České republiky otevřené pořád, 24 hodin denně, po celý rok. Čas od času mohou být na stezkách uzavírky z důvodu probíhající těžby dřeva, oprav stezek nebo případných kalamitních stavů (polomy po vichřici), v naprosté většině případů jde pouze o jednotlivé sekce. Během jarního tání jsou stezky podmáčené, prosíme začněte je používat až dáme vědět, že jsou připravené. Mějte na paměti, že přestože stezky nejsou v zimě uzavřené, tak pokud napadla vyšší vrstva sněhu, není šance je v terénu najít. Mimo sezónu při nízké návštěvnosti jsou uzavřená zařízení v nástupních místech. 

Platí se na Singltreku pod Smrkem vstupné?

Na Singltreku pod Smrkem se neplatí žádné vstupné. Stezky jsou z hlediska legislativy České republiky volně přístupné všem. Singltrek pod Smrkem můžete podpořit využitím služeb v hlavním nástupním místě Singltrek Centrum nebo v dalších nástupních místech. Finanční prostředky, které odvádějí nástupní místa, tvoří podstatnou část rozpočtu Singltrek pod Smrkem o.p.s., která se stará o údržbu stezek. 

Jaké kolo je vhodné na Singltrek? Je možné si kolo půjčit? 

Ideální kolo na Singltrek pod Smrkem je tzv. trailbike (uvolněná stabilní geometrie rámu, širší řidítka, širší pneumatiky). Stezky si užijete jak na celoodpruženém kole, tak na hardtailu. Obojí má své výhody. Volte především podle své techniky jízdy. Vystačíte si však s jakýmkoli horským kolem. 

V Singltreku Centru je možné si vypůjčit kvalitní horské kolo, na kterém je jízda na stezkách skvělá zábava. Vzhledem k velkému zájmu o půjčení kol vždy doporučujeme kolo předem rezervovat. Rezervační formulář a veškeré informace o půjčení kol najdete na stránce RENTABIKE.SINGLTREK.CZ. Kromě Singltrek Centra si kolo můžete půjčit i v dalších nástupních místech, Centru u Kyselky nebo Bikecentru Libverda.

Smí se na Singltreku pod Smrkem jezdit na elektrokole? 

Ano. Jízda na elektrokole v ČR je legální a platí to i pro stezky Singltreku pod Smrkem.

Jaké bude počasí?

Počasí ve Frýdlantském výběžku se často liší od toho, co hlásí čeští meteorologové. Je to tím, že jsme odděleni pásem hor. Když zvažujete, zda vyrazit, podívejte se na tuto osvědčenou předpověď počasí pro Nové Město pod Smrkem. Mějte vždy na paměti, že stezky Singltreku pod Smrkem jsou v horách a počasí se může neočekávaně změnit. Zbytečně neriskujte v bouřkách, prudkých deštích a silném větru. Naopak pokud je chladno, prší nebo mrholí, není to žádná překážka pro naprosto skvělou vyjížďku, když budete mít dobré vybavení. 

Kde se u Singltreku ubytovat?

Pokud hledáte ubytování v širším okolí, v penzionu nebo v hotelu, vybírejte ZDE.

Pokud si vystačíte se spaním ve stanu, pod širákem nebo v autě, přijeďte do kempu, který je přímo na pláži koupaliště u Singltrek Centra. Singltrek Centrum provozuje část kempu v okolí budovy nad stezkou a před plotem (po příjezdu se přijďte domluvit, kam umístit stan). 

Ceny v Singltrek Kempu jsou tyto: 50 Kč osoba/noc, 50 Kč/stan, 100 Kč/auto/noc. Pokud jsou v Singltrek Centru přihlášení kempeři, zůstávají na noc otevřené toalety a sprchy (žeton na sprchu pořídíte v Singltrek Centru). Ubytování v kempu není třeba předem rezervovat.

Zbytek kempu u koupaliště včetně stání pro autokaravany provozuje městská organizace. Pokud chcete bydlet v této části kempu, neptejte se nás, ptejte se jeho provozovatele ZDE :)

Kde se u Singltreku najíst?

Velkou výhodou Singltreku pod Smrkem je, že se dobře najíte a napijete přímo na stezkách. Singltrek Centrum začíná být vyhlášené svou kuchyní - jednoduchými, čerstvými a kvalitními jídly. Dále u stezek doporučujeme bufet u chaty Hubertka, který nabízí domácí koláče či chleba se sádlem. V Bike Centru Libverda se dělá pizza. V občestvení U Kyselky si smlsnete na palačinkách. Restaurace a občerstvení v okolí zde nemá cenu vyjemenovávat, jejich krátký seznam je v jiné části webu, pro podrobnější informace googlujte.  

Co s sebou na Singltrek pod Smrkem?

Z cyklistického vybavení jsou nejdůležitější helma a rukavice. Pokud nejezdíte rychle, nejsou další chrániče potřeba. Do batohu si s sebou na stezky vezměte pití, malou svačinu na rychlé doplnění energie (například müsli tyčinku), náhradní duši nebo sadu na lepení, pumpičku a základní nářadí. Dále do batohu doporučujeme přihodit lehkou větrovku, čepici nebo šátek pod helmu a náhradní ponožky, které se Vám mohou velice hodit při náhlé změně počasí. Vždy mějte s sebou dobitý telefon a doklady. Před vyjížďkou důsledně zkontrolujte informace o stavu stezek a bezpečnostní informace. 

Před výpravou na Singltrek si zkontrolujte, zda jste na nic nezapomněli. Lidé často doma nechávají helmy, tretry nebo osy odpružené vidlice či jiné součásti kol, pokud kola rozebírají při nakládání do auta. Pro zpříjemnění pobytu v okolí Singltrek Centra doporučujeme také ručník a mýdlo, po vyjížďce se tak můžete osprchovat. Za pěkného letního počasí si nezapomeňte plavky, přímo u Singltrek Centra se nachází krásné a čisté přírodní koupaliště, kterého by bylo škoda za pěkného počasí nevyužít.

Může na Singltrek pes?

Často se nás ptáte, zda můžete s sebou na Singltrek vzít psa. Není to problém, pokud je Váš pes klidný a vychovaný. Pes může do Singltrek Centra, kempu v jeho okolí i na stezky. V kempu především dbejte na to, aby pes neobtěžoval ostatní návštěvníky. Na stezkách mějte stále na zřeteli bezpečnost (aby se pes nepřipletl někomu pod kolo), buďte předvídaví. Psa mějte stále pod dozorem. Ze zákona je zakázáno volné pobíhání psů v lese. Prosíme nedovolte svému psovi se koupat v koupališti.

Jsou stezky Singltreku přístupné, i když se koná nějaká akce?

I když pořádáme výukové programy nebo dobrovolnickou brigádu, provoz na stezkách pro individální návštěvníky není uzavřen. Bez obav můžete přijet a užívat stezek

Děti a Singltrek pod Smrkem

Děti jsou na Singltreku pod Smrkem vítány! Když jsme plánovali a projektovali stezky a nástupní místo mysleli jsme přitom také na děti a jejich rodiče. Singltrek pod Smrkem a Singltrek Centrum jsou rodinám nakloněné. Když vyrážíte na kolo, nemusíte rodinu nebo děti nechávat doma. Můžete jet společně, aniž by se musel někdo z rodiny výrazně omezovat.

Pokud máte děti starší než 5 let, vyjeďte na splečnou vyjížďku. Některé zvládnou celý modrý okruh, některé pouze zelený. Sedmileté děti již jezdí po červených stezkách a ty nejzdatnější z nich zvládnou i černé úseky. Pokud máte malé děti, vyjeďte na vyjížďku střídavě. I když děti po stezkách nejezdí, stále je co dělat. U Singltrek Centra je dětské hřiště, velká louka, les, přírodní koupaliště a občerstvení.

S vozíky za kolo, dětmi v sedačce a na tažné tyči nedoporučujeme po stezkách Singltreku pod Smrkem jezdit. Úzké stezky jsou pro děti vhodné teprve od chvíle, kdy jsou schopny jet na kole samostatně. S vozíkem nebo s tažnou tyčí nelze projet všechna úzká místa a zatáčky na stezkách. Úzké stezky zároveň vyžadují poměrně obratné manévrování, což může být nebezpečné pro děti v sedačce.

S malými dětmi buďte na stezkách vždy opatrní a předvídaví. Jeďte vždy za dítětem. Dávejte pozor, aby se dítě nepřipletlo do cesty jinému jezdci. Zároveň buďte ohleduplní vůči ostatním lidem na stezkách, nebrzděte zbytečně ostatní, pouštějte rychlejší jezdce před sebe. Pokud si děti budou potřebovat na chvíli odpočinout, nezůstávejte stát ani sedět na stezce a určitě na stezce nenechávejte ležet kola ani jiné věci.

Děti vždy musí mít při jízdě na Singltreku helmu. V průběhu vyjížďky kontrolujte, zda jim helma dobře drží na hlavě, nepadá a nerozepíná se.

Orange Prism Rocday Mudhugger Morvélo Kenny Racing Fenwicks