Jména okruhů a sekcí stezek Singltreku pod Smrkem vycházejí z místních názvů. Když jsme vymýšleli, jak se stezky budou jmenovat, setkávali jsme se s pamětníky a procházeli historické mapy, abychom našli jména co nejvíce odpovídající historickému názvosloví. Jsme v Sudetech, a proto se ve jménech prolínají německé, polské a české názvy.
Zelená trasa. Je to jediná stezka, která má obousměrný provoz. Pro běžné bajkery je dobrá na zahřátí a rozjetí. Pro začátečníky a děti je to dobrá zábavná učební stezka. Ač se to na první pohled nezdá, při zpáteční cestě to na ní pěkně odsýpá. Pozor na lávky! Když je mokro, zpomalte před nimi.
Modrá stezka. Vhodná pro rodiče s dětmi a méně zdatné bajkery. Jde sice o jednoduší typ stezky, která je šlapavější, ale rozhodně se nedá se říci, že je nudná. Hodně zkušených bajkerů nám říká, že se těší přímo na ni. Stezka vede okolo Andělské hory a po Jindřichovickém hřebenu, které nemají tak vysokou nadmořskou výšku jako okolní kopce náležející k masivu Smrku. Projedete se listnatým i jehličnatým lesem, po lávkách kolem mokřin a poli rulových balvanů.
Červený okruh, který se navazuje na modrý okruh Hřebenáč. Oblíbeným úsekem je sjezd s názvem „Dafyddova radost“. Zde jsme udělali jednu z výjimek a sekci pojmenovali po našem učiteli, průkopnickém projektantovi stezek Dafyddu Davisovi. Když Dafydd při plánování viděl terén, kterým úsek prochází, měl přímo extatickou radost. Jde o příjemný delší sjezd, kdy se Vám kolo rozjede, aniž byste to od stezky v takovém rozsahu očekávali. Sjezd v Oboře je „vykoupen“ stoupáním po stezce vedené v serpentinách. Když spojíte Hřebenáč s Oborou, čeká Vás plnohodnotná vyjížďka.
Rapický okruh je „kruhovou křižovatkou“ v centru sítě Singltreku pod Smrkem, umístěnou do svahů Rapické hory po obou stranách státní hranice. Sestává se ze serpentinového stoupání na polské straně a krátkého sjezdu k hraničnímu potoku, na české straně potom po prudším výjezdu následuje dynamický sjezd k Lomnickému mostu a houpavý traverz zpět ke státní hranici. Většina cyklistů neprojede Rapický okruh v celku, ale buď odbočí na stezky Nad Czerniawą, nebo se Asfaltovým traverzem vydá stoupáním ke Streitovu obrázku. Teprve při návratu pak projedou zbytek Rapického okruhu.
Asfaltový traverz je tvořen třemi úseky lesní asfaltové cesty. Její první úsek, Asfaltová agónie je zatím nejdelším a nejnáročnějším stoupáním na Singltreku pod Smrkem. Ale nezoufejte. Sjezdy, který díky jejímu zdolání získáte, za to opravdu stojí. Další dva úseky, Smuteční cestu a Měděnou cestu, použijete, pokud budete chtít vynechat okruh Okolo Měděnce.
Červené stezky Libverdské strany jsou součástí nejstaršího okruhu Singltreku postaveného v roce 2009. Většinu Libverdské strany tvoří dlouhý (opravdu dlouhý) dynamický zábavný sjezd, kteří mnozí považují za zlatý hřeb našich stezek. Druhou část Libverdské strany tvoří stoupání, v jehož prostřední části najdete krásné výhledy jak na severní svahy Jizerských hor, tak přes Přebytek do Frýdlantského výběžku.
Červené stezky Ludvíkovského traverzu Vás z blízkosti Lázní Libverda přivedou zpět k Novému Městu. V první třetině si možná ani nevšimnete, že stezka stoupá – tak příjemný rytmus má. V druhé třetině už stoupání pocítíte, ale těšte se, brzy totiž přijde nezapomenutelná sjezdová část třetí třetiny, ve které projedete Bystrou Vodou do hlubokého údolí Ztraceného potoka.
Červené stezky Novoměstské strany jsou tvořeny rychlým dynamickým sjezdem nad Kyselkou, který Vám zaručeně vyloudí úsměv na tváři, a traverzem Nad Liščí farmou, který Vás přiblíží zpět k Singltrek Centru.
Černé stezky okruhu Okolo Měděnce (Oukrop a Nadílka štěstí) Vás provedou svahy kopce, na kterém se kdysi odehrávala většina novoměstské hornické činnosti. Čeká Vás dlouhý rychlý, ale místy poměrně těsný sjezd, krásné výhledy a stoupání nádherným vzrostlým bukovým lesem. V sekci Weichicht projedete temným, až mystickým lesem. V sekci Silbergündl (ano, zde se těžilo stříbro) poletíte roklí a poté traverzem prudkým svahem nad Ztraceným potokem.
Kopce a příroda divoké skoro jako v Kanadě, tak si budete připadat Nad Czerniawą. Tady je skoro jedno, jestli stoupáte nebo sjíždíte (nebojte – obojího je dost), protože kulisy Czerniawského údolí a Malé Góry Vašemu zážitku dodají na nezapomenutelnosti.
K červeným stezkám na Zajęczniku vede cesta odbočkou z nejvzdálenějšího bodu okruhu nad Nad Czerniawą. Stojí však za to se sem vydat a vychutnat si plynulý 6 km dlouhý sjezd. Zpátky to bude možná trochu bolet – koneckonců kombinace Zajęczniku a okruhu Nad Czerniawą je plnohodnotnou horskou vyjížďkou.
Nebylo jednoduché natrasovat stezku členitým skalnatým terénem Hejnického hřebene, ale podařilo se nám to. Díky tomu Vás čeká dramatický černý okruh vedoucí podél skal. Dolů to tady jede opravdu rychle! Nahoru však pořádně protáhnete nohy.